Офіс:
вул. Турівська, 18/20
467-79-00 462-56-24 425-51-36
Офіс:
вул. Промислова, 4Б(на виробництві)
591-25-23 591-05-03 591-05-15

Онікс

Онікс — мінерал, тонковолокнистий різновид кварцу  (халцедон). З давніх часів широко використовується як камінь для виробів.

Онікс — один із «Біблійних каменів». Із Біблії відомо, що наперсник первосвященика, в якому він правив богослужіння Єгові, був прикрашений дванадцятьма самоцвітами, серед яких був і онікс. До речі, сама назва «наперсник» дещо неточна, за «Rebbenu Bachya», слово Shoham у розділі 28:20 книги «Вихід» (друга частина П᾿ятикнижжя Мойсея) означає «онікс» і є каменем на розкішно вишитих шатах єврейських священиків у давнину (Ephod), дар Йосифа (на плечах шат були два камені Shoham).

За легендою, в Єрусалимі у храмі Соломона стіни не мали вікон, але пропускали достатньо світла, оскільки були зроблені з цього каменю. У мавзолеї Гур-Емір в Самарканді ним оздоблені внутрішні приміщення. Також у давнину онікс вважався символом красномовства. У перекладі з арабської мови “ОНІКС” означає печаль, скорбота.

 Онікс буває не тільки кварцовий або халцедоновий, але й кальцитовий, арагонітовий і навіть мармуровий. Колір: коричневий з білими і чорними візерунками, червоно-коричневий, коричнево-жовтий, медовий, білий з жовтуватими чи рожевуватими прошарками, зелено-бурштиновий, зелено-білий. Характерна ознака оніксу – різнокольорові шари.

Особливо цінуються прозорі різновиди ОНІКСУ, які просвічують на глибину до 3-4 см і мають чудовий тонкий малюнок у вигляді рожевих і золотисто-коричневих смуг, що чергуються. У індіанців доколумбової Америки, ацтеків, просвічуваний зеленувато-жовтий мармуровий онікс вважався священним. Існує ще один різновид ОНІКСУ- Сардонікс. Його колір темніший, оранжево-червоний, іноді майже червоно-чорний.

Онікс має лікувальні властивості: це камінь-“концентратор”, який може “витягувати” хвороби. Він зміцнює пам’ять, втамовує біль, його прикладають до запалених місць і пухлин. Оправлений у срібло онікс допомагає при болях у серці, лікує безсоння.

Застосування: агатовий і сердоліковий онікс («сардонікс», «сард») використовувався людьми в доісторичні часи для виготовлення невеликих різьблених художніх прикрас (гліптика), а також різьблених циліндричних  печаток. Кальцитові (мармуровий та ін.) види оніксів використовуються у крупніших виробах: це всілякі плити і сляби, вази, шкатулки, підсвічники, стільниці і т.д. Із найбільш рідкісних і якісних сортів сардоніксу виготовляють камеї – прикраси з  художнім різьбленням, зображення на яких мають форму випуклого рельєфу. Для виділення зображення використовують контрастні кольори матеріалу.

Зараз онікс дуже популярний у якості панно, плитки і мозаїки для облицювання стін і підлоги.